Jak ustalić budżet na ślub i wesele?

2018-08-09
Jak ustalić budżet na ślub i wesele?

Określenie wydatków

Przygotowania warto zacząć od określenia sumy, na którą możemy sobie pozwolić, organizując ślub i wesele. To kwestia indywidualna: niektóre Młode Pary zaciągają na ten cel kredyt, inne wolą zorganizować skromne przyjęcie dla najbliższych, a pieniądze przeznaczyć na podróż. Niezależnie od tego, jakimi zasobami dysponujecie, na samym początku należy określić ich wielkość i przedyskutować, najlepiej również z najbliższą rodziną. Warto pamiętać o finansowej poduszce bezpieczeństwa, czyli o kwocie, której nie macie w zamyśle rozdysponować, ale która ewentualnie może być konieczna do pokrycia nieprzewidzianych nakładów. Zanim podejmiecie decyzję o rezerwacji sali i zamawianiu grawerunku na obrączkach, ustalcie też, podział odpowiedzialności za poszczególne wydatki. Niektóre pary opłacają ślub ze wspólnego budżetu, inne dzielą koszty na swoje rodziny.

Przydatne narzędzia

Do organizacji ślubu podejdźcie jak profesjonaliści. Zbierajcie i zapisujcie wszystkie informacje, róbcie na rynku rekonesans, dowiadujcie się od znajomych o najbardziej optymalnych rozwiązaniach. Na zaślubiny i przyjęcie weselne składa się wiele drobnych elementów – jeśli nie chcecie się pogubić, rozpiszcie wszystkie w jednym miejscu, wraz z kwotą, jaką planujecie na dany cel przeznaczyć. Pomocne może okazać się takie narzędzie, jak organizer ślubny, w którym nie tylko zanotujecie spodziewany budżet, ale też już po uroczystości zweryfikujecie, o ile rzeczywiste wydatki różniły się od tych zakładanych. Taki ślubny planer ma jeszcze jedną zaletę: pozwala zorganizować pracę, ustalić obowiązki i zapanować nad kurczącymi się przed najważniejszym dniem w życiu, terminami.

Jak ustalić budżet na ślub i wesele?

Podział kosztów

Korzystając z takich rozwiązań, jak przejrzysty i praktyczny organizer, możecie stworzyć swój własny ślubny biznesplan. Osobno zanotujcie wszystkie nakłady przeznaczone na Pannę Młodą, takie jak suknia, fryzjer, makijaż, wiązanka, biżuteria i te zorientowane na Pana Młodego (garnitur, buty, ewentualne zabiegi kosmetyczne czy fryzjer), oraz wspólne – od obrączek po podróż poślubną. Osobno warto zaplanować wydatki na wesele, biorąc pod uwagę cenę wynajęcia sali, dekoracji, cateringu, transportu i noclegu gości, jak również alkoholu. Spory koszt stanowią zawsze: obsługa muzyczna (zespół lub didżej), wodzirej, kamerzysta, fotograf. W tym przypadku nie zawsze warto oszczędzać – zarówno znakomita atmosfera podczas przyjęcia weselnego, jak i pamiątka ze ślubu w postaci filmu czy zdjęć, są nie do przecenienia. Dzieląc finanse, weźmy pod uwagę wszystko, co związane z drukiem, od etykietek na butelkach i imiennych wizytówek na stołach aż po zaproszenia ślubne i dekoracje w postaci wydrukowanych zdjęć.

Jak ustalić budżet na ślub i wesele?

Planując wydatki, związane ze ślubem, nie należy też zapomnieć o kosztach, wypływających z formalności, w tym zapowiedzi kościelnych, metryk chrztu i świadectw bierzmowania, opłat skarbowych. To często kwoty, o których nie myślimy, ustalając budżet na wesele, a które potrafią pochłonąć znaczną jego część.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1109 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-17
Cudo , wszystko co potrzebne jest w środku polecam ❤️
2024-07-07
Niezbędnik jest przepiękny. Nie mogę się doczekać aż będę w nim uzupełniać :)
pixel