Jak wybrać fotografa na swój ślub?

2019-04-01
Jak wybrać fotografa na swój ślub?
Fotografia ślubna
Estetyka, styl, subtelność oraz indywidualne spojrzenie fotografa na spotykaną sytuację. Są to elementy odróżniające od siebie każde profesjonalnie zrealizowane zdjęcie. Wśród zdjęć ślubnych można zauważyć bardzo dużą różnorodność stylów i form, jakie prezentują portfolia artystów.  Nie ma jednej poprawnej opinii, czy jednego obiektywnego wyboru, gdy poszukujesz osoby, bądź firmy, która zrealizuje dla Ciebie fotograficzną pamiątkę ślubną. Gust, wrażliwość kulturalna i poczucie estetyki jest w tym aspekcie kluczową sprawą. Fotografię warto postrzegać z perspektywy emocji oraz odczuć, które wywołuje. Warto zwracać uwagę na elementy, które dotyczą Cię osobiście i te które, są ważne właśnie dla Ciebie.  W tym artykule przybliżymy Ci zagadnienia tematyczne i techniczne w fotografii ślubnej, na które powinieneś zwrócić uwagę, gdy szukasz odpowiedniej osoby do zrealizowania dla reportażu ślubnego.

Style i formy wyrazu w fotografii ślubnej
Podobnie jak z ogólnymi trendami, wśród fotografów ślubnych można zauważyć dłuższe i krótsze okresy inspiracji zachodnim stylem i sposobem realizacji reportaży ślubnych. Obecnie na rynku najpopularniejszą formą fotograficznego reportażu ślubnego jest artystyczna forma dokumentalna ze szczególnym zwróceniem uwagi na przekaz emocjonalny wydarzeń.  Charakteryzuje się zdjęciami sytuacyjnymi, poprawnymi technicznie, przedstawiającymi wydarzenia z perspektywy wrażliwego uczestnika. Kolejnym często spotykanym sposobem wykonywania reportażu fotograficznego jest tradycyjna,  formalna wręcz rejestracja zastanych sytuacji. Charakteryzuje się prostymi, jednak wymownymi zdjęciami. Kompozycje zdjęć są bardzo łatwe w odbiorze dla oglądającego, a ich głównym tematem są ludzie. Zdjęcia nie przedstawiają artystycznych ekspresji, a są zwykłą fotografią dokumentującą ślub, jako spotkanie rodzinne. 

Mniej dostępne style fotograficzne, bardziej wysublimowane również przedostają się obecnie do branży ślubnej. Spotyka się fotografów, którzy tworzą na co dzień fotografie fashion, czy fine art, ten ostatni ekipa Weding Studios wprowadziła kilka lat temu, czerpiąc inspirację prosto od samego mistrza - Jose Villa, tym samym tworząc nowy trend fotografii ślubnej w Polsce. Na ich fotografiach, bardzo wyraźnie widać indywidualny sposób pracy i obróbki zdjęć. Dominują tutaj pastele, wyższa ekspozycja oraz lekkości. Takie reportaże urozmaicone są o zdjęcia detali, przedmiotów i symboli, które budują wyniosłość i powagę dnia zaślubin. Oczywiście emocje stawiamy na pierwszym miejscu. Warto brać pod uwagę te style wtedy, kiedy jesteś świadoma jej efektów.


Perfekcjonizm fotografów, czyli o jakości i gwarancji
Podstawowym czynnikiem wpływającym na wybór fotografa na swój własny ślub, powinien być styl, który prezentuje. Po wybraniu osoby, która tworzy zdjęcia o estetyce trafiającej w Twoje poczucie piękna, warto poznać jej ofertę lepiej. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na podejście do klientów i gwarancje, jakie można otrzymać od potencjalnego wykonawcy. Nigdy nie ma pewności, że wszystko w dniu ślubu pójdzie tak, jak zostało to zaplanowane, jednak warto być przygotowanym na niespodziewane. Podobne podejście powinna mieć osoba, z którą możesz podejmować współpracę. Dlatego tak istotnym czynnikiem jest osobowość fotografa, która pozwala czuć się przy tej osobie pewnie, a przy tym dobrze i swobodnie. Równie ważne jest zagwarantowanie technicznej powtarzalności wykonywanej pracy. Bez względu na warunki, które spotkają wykonawcę, warto sprawdzić, czy tak samo dobre zdjęcia powstają w słoneczny dzień, jak i deszczowy. Na ciemnej sali weselnej, jak i na jasnej. Rzetelne przejrzenie portfolio i sposobu pracy fotografa pozwoli czuć się pewniej i spokojniej podczas dnia ślubu. Warto być świadomym tego, kogo się zatrudnia do wykonania pamiątki z najważniejszego dnia w życiu.

Kiedy rezerwować fotografa?
Jedną z pierwszych rzeczy, którą warto się zająć zaraz po ustaleniu terminu ślubu, jest znalezienie i zarezerwowanie fotografa, z którym chce się współpracować. Fotografowie bardzo dobrze wykonujący swoją pracę, mają zarezerwowane terminy nawet na kilka lat do przodu.

W jaki sposób ustalić budżet na fotografię ślubną?
Ustalenie budżetu na zdjęcia ślubne bywa często kłopotliwe. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, gdy całkowicie nie wiesz, ile może kosztować Cię usługa wykonania zdjęć reportażowych podczas dnia ślubu i sesji plenerowej, warto poprosić o ofertę fotografa, którego zdjęcia Cię interesują. Przedział cenowy dobrej fotografii różni się również w zależności od lokalizacji, dlatego warto prosić o oferty również fotografów spoza okolic zamieszkania. Orientacyjną kalkulacją może być obliczenie procentowe od całościowego budżetu przeznaczanego na wesele. Przy takiej kalkulacji, na obsługę fotograficzną w dniu ślubu warto policzyć widełki 2-10%, od całości wydatków.

Jakie opcje dodatkowe może zaproponować fotograf?
Wśród opcji dodatkowych, możliwych do zaproponowania przez fotografa, warto zwrócić uwagę na sesje narzeczeńską. Jest to doskonały sposób na oswojenie się z obiektywem, dla osób, które nie czują się komfortowo, gdy są fotografowane. Istotną rzeczą jest także możliwość wywołania zdjęć w formie papierowej, w postaci albumów, czy fotoksiążek. Zdjęcia cyfrowe nigdy nie będą prezentować się tak dobrze, jak te oglądane na dobrze naświetlonym papierze fotograficznym.
Dla osób chcących urozmaicić swoje wesele, warto szukać wśród fotografów możliwości stworzenia fotobudki na weselu, albo postawienia samofotografującego lustra. Dla gości jest to świetna atrakcja, a dla Pary Młodej dodatkowa pamiątka z szalonych, często bardzo swobodnych i frywolnych zdjęć.

Swoim doświadczeniem podzielił się z nami zespół www.weddingstudios.pro
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1109 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-24
Szybko i sprawnie. Polecam serdecznie
2024-06-10
5
pixel