Drużbowie, czyli jaka jest rola świadka i świadkowej na weselu?

2023-04-04
Drużbowie, czyli jaka jest rola świadka i świadkowej na weselu?

Wraz z parą młodą są najważniejszymi osobami na ceremonii zaślubin - świadkami tego wydarzenia. Ale jakie są obowiązki świadków węzła małżeńskiego? Co należy wziąć pod uwagę?

Podczas planowania ślubu, pojawia się wiele pytań wokół tego tematu. Pokażę Ci, jakie są obowiązki drużby i na co zdecydowanie musisz zwrócić uwagę jako druhna lub drużba, poza pełną zdolnością do czynności prawnych i ukończonym wiekiem 18 lat.

Obowiązki świadka i świadkowej na weselu

Zarówno panna młoda jak i pan młody, sami wybierają swojego świadka przed ceremonią ślubną. To zaszczyt i honor być proszonym przez nich o bycie ich drużbą. Z reguły wybierane są osoby, które bardzo blisko towarzyszą Ci od lat i nierzadko zdarza się, że swojego świadka czy świadkową znają dłużej niż własnego partnera.
W szczególności druhna - często siostra lub najlepsza przyjaciółka panny młodej – może się spodziewać wielu zadań związanych z planowaniem ślubu.

Do najpiękniejszych i najważniejszych należy wybór sukni ślubnej, obrączki i biżuterii ślubnej razem z panną młodą. Wspólne przeglądanie magazynów, spacery po sklepach i szukanie inspiracji w Internecie, to po prostu świetna zabawa. Nawet w tym momencie świadkowa potrafi stworzyć wspaniałą atmosferę.

Dla świadkowej najważniejsze jest, aby trzymać pannę młodą z dala od stresu. Świadkowa najlepiej zna pannę młodą i wie, co ona lubi, dlatego jest też idealną kandydatką do zaplanowania wieczoru panieńskiego.

Świadek z kolei planuje wieczór kawalerski. Nie popełniaj błędu, miej oko na to, co pan młody lubi, a czego nie.

Pamiętaj, aby uszanować wcześniej wyrażone prośby. Nie każdy lubi być w centrum uwagi lub chce śpiewać karaoke w zatłoczonym barze. Dlatego planuj z uwzględnieniem osobowości i zainteresowań młodych. Jeśli nie jesteś pewien, lepiej zapytać we właściwym czasie.

Aby nie doświadczyć przykrych niespodzianek, a nawet łez, świadkowie muszą skupić się na młodej parze i rozładowywać wszelkie napięcie.

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące kwestie, związane z byciem Świadkową lub Świadkiem, pobierz nasz Organizer Świadkowej lub Organizer Świadka.

Organizer dla Świadkowej
Organizer dla Świadka

Dowiesz się między innymi: 

  • Jak pomóc Pannie Młodej/ Panu Młodemu w przygotowaniach do ślubu?
  • Jakie są dokładnie obowiązki Świadka / Świadkowej?
  • Kto może być świadkiem?
  • Czy świadkowie mogą być tej samej płci?
  • Czy świadkami mogą być osoby, które nie są wierzące?
  • Jakie dokumenty są Niezbędne podczas Ślubu Cywilnego a jakie podczas Ślubu Kościelnego?
  • Od czego zacząć Organizację Wieczoru Panieńskiego/ Kawalerskiego?
  • Jakie są sposoby na spędzenie Wieczoru Panieńskiego / Kawalerskiego? Jak wybrać miejsce idealne?
  • Jakie są najlepsze pomysły na sprawdzony prezent dla Panny Młodej na wieczór Panieński lub dla Pana Młodego na wieczór kawalerski?

Świadkowie jako organizatorzy ślubów

Niebagatelnym zadaniem jest zaangażowanie świadków w planowanie ślubu i zarządzanie procesem w tym dniu. Zaufani świadkowie często biorą na siebie to zadanie, współpracują z konsultantem ślubnym i pociągają za wszystkie sznurki zarówno podczas przygotowań do ślubu, jak i podczas tego wielkiego dnia.

Ponieważ rodzaj i zakres obowiązków może się znacznie różnić w zależności od wielkości i złożoności uroczystości, a także czasu, którym dysponują wszyscy odpowiedzialni, para młoda powinna już wcześniej ustalić ze świadkami kluczowe kwestie dotyczące uroczystości weselnej. Wchodzi w to również rodzaj środka transportu, oraz jego dekoracja, jak również dekoracja Kościoła, jeśli ślub jest uroczystością kościelną.

Kiedy nadejdzie ten wielki dzień, świadek musi pamiętać o dowodach osobistych i obrączkach oraz kwiatach. Podczas ceremonii ślubnej świadkowie siadają obok lub w pobliżu młodej pary. Świadek wręcza obrączki panu młodemu, świadkowa dba o poprawne ułożenie sukni oraz welonu podczas tej wielkiej chwili.

Oboje powinni uczestniczyć w liturgii i przystąpić do komunii świętej. Świadkowa musi dysponować chusteczką aby w razie wzruszenia podarować ją młodej żonie. Po uroczystości kościelnej lub cywilnej, świadkowie przyjmują kwiaty i ewentualne prezenty, następnie zanoszą  do samochodu lub powozu.

Świadkowie podczas przyjmowania przez młodych życzeń, częstują też niejednokrotnie cukierkami, czasami wręczają małe upominki dla gości, jak na przykład mała świeczuszka, słoiczek miodu lub paczuszka z cukierkami.

Kwiaty, ryż, czy drobniaki do rozsypania pod kościołem, pośród gości dystrybuuje świadek.

W tym wielkim dniu świadkowa i świadek są także osobami kontaktowymi dla młodej pary, oraz dla gości i usługodawców. Koordynuj wszystko z młodą parą lub rodzicami, aby na uroczystości wszystko biegło zgodnie z harmonogramem.

Definiowanie programu po właściwej ceremonii jest często ekscytujące. Aby zapobiec rozwlekłym przemowom lub kłopotliwym zabawom, warto odpowiednio wcześniej skontaktować się z rodziną i przyjaciółmi pary.

Świadkowie troszczą się też na uroczystości o samotnych gości, a w sytuacjach tego wymagających towarzyszą młodym w toalecie lub zmianie garderoby. Najlepiej jeśli świadkowie na przyjęciu siedzą naprzeciwko młodej pary. W ten sposób mają bezpośredni kontakt wzrokowy i mogą spełnić drobne życzenia, takie jak szklanka wody czy zabranie bukietu ślubnego.

W rzeczywistości świadkowie są więc powołani do tego, by być moralnymi i prawnymi gwarantami zawartego małżeństwa oraz udanej ceremonii i uroczystości rodzinnej. Powinni być praktycznymi i duchowymi przewodnikami nowej rodziny.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1172 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-16
Świetny ogranizer
2024-09-07
Bardzo polecam!
pixel