Jak wybrać odpowiednią ekipę filmową? Temat - Kamerzysta

2019-05-08
Jak wybrać odpowiednią ekipę filmową? Temat - Kamerzysta

 

Filmy ślubne przeżywają dzisiaj renesans. Dostępna obecnie technologia pozwala nagrywać materiał wideo w wysokiej rozdzielczości, z niemalże kinową jakością obrazu. To w połączeniu z kreatywnością i dobrym smakiem filmowca, może skutkować idealnym, ponadczasowym filmem ślubnym. Prawidłowo i pomysłowo zrealizowany film, będzie chętnie oglądany nie tylko przez młode, współczesne pokolenie, ale również przez starsze osoby doceniające włożoną weń pracę artystyczną.


Branża ślubna nie lubi postojów, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej nowatorskich ofert. Tradycyjny sposób i styl nagrywania zanika, ustępując miejsca nowym trendom i sposobom filmowania wydarzeń. Od kilku lat, nieustannie, najpopularniejszą formą nagrania i montażu filmu ślubnego jest tzw. storytelling. Trend ten pojawił się, gdy pierwsze tego typu filmy powstawały za naszą zachodnią granicą, przy pomocy aparatów fotograficznych. Filmowanie lustrzankami stawało się modne, a ówczesne ograniczenia techniczne wręcz wymagały od filmowców tworzenia krótkich opowieści filmowych, oplecionych klimatyczną muzyką. Dzisiaj poziom nagrań stoi na bardzo wysokim poziomie, a rozwój filmowania wyłonił kilka innych stylów, o których warto wspomnieć. Jednym z nich jest krótka forma filmowa, tzw. short form. Film zmontowany jest jak jeden, całościowy skrót wydarzeń, zarejestrowanych w dniu ślubu. Zazwyczaj jego długość nie przekracza 45 minut, w których zawarta jest czysta kwintesencja najważniejszych momentów i chwil z całej uroczystości zaślubin i zabawy weselnej, wszystko stworzone w stylu cinematic – kinowym.

Kolejnym jest przeciwieństwo krótkiej formy filmowej, czyli film długometrażowy albo documentary - dokumentalnym.  Pełnometrażowe filmy ślubne często mają około 90 minut i przedstawiają wydarzenia z dnia ślub w sposób bardzo dokładny i rzetelny. Dobry film w takim stylu możliwy jest do zrealizowania wyłącznie przez dwóch operatorów, którzy stale czuwają nad złapaniem najważniejszych i najbardziej istotnych momentów z dnia ślubu, a przy tym zachowują pełną kontrolę nad rejestracją wydarzeń w ciągły sposób.

Do każdego z wyżej wymienionych rodzajów filmów ślubnych, możliwe jest zrealizowanie dodatkowych usług, jakie oferują firmy zajmujące się filmowaniem imprez okolicznościowych. Za przykład posłużyć tutaj mogą filmy typu marryyoke, które zdobyły niegdyś olbrzymią popularność -a co ciekawe, pomysłodawcą tego rodzaju filmików jest polski zespół.Poszukiwania, czyli jak znaleźć odpowiedni zespół do realizacji filmowej?

Kluczową sprawą podczas poszukiwań ekipy filmowej jest określenie własnych oczekiwań i upodobań. Większość firm zajmujących się wykonywaniem opisywanych w tym artykule usług, ma własny określony styl i sposób pracy. Jeżeli jesteś w stanie określić, jakiego rodzaju film Cię interesuje, bardzo łatwo trafisz do zespołów, które takie materiału realizują. W tym miejscu, obowiązkowo należy wspomnieć, że poczucie estetyki oraz indywidualny gust, powinien wygrać z tradycyjnymi i często stereotypowymi opiniami dotyczącymi filmów ślubnych. 

Osoby rzetelnie wykonujące swoją pracę w tej branży powinny gwarantować swoim klientom bardzo wysoki poziom wykonania dzieła, którego się podejmują. Naturalnie w odniesieniu do obecnych i zrealizowanych już produkcji. Jakość filmów jest widoczna gołym okiem, dlatego obejrzenie portfolio preferowanego wykonawcy, to pierwszy krok do nawiązania współpracy. Zwracając uwagę na jakość, warto przeanalizować takie techniczne aspekty, jakim jest rozdzielczość obrazu, prawidłowa ekspozycja oraz jego ostrość. Jeżeli te trzy warianty spełniają oczekiwania - można pomyśleć o rezerwacji terminu na zrealizowanie usługi - pod warunkiem, że zamysł i „oko filmowca” spełnia Twoje oczekiwania. 


Kiedy warto zarezerwować termin u ekipy filmowej? 

Odpowiedź jest prosta. Gdy tylko zaplanowana zostanie data ślubu i wesela. To najlepszy okres na załatwianie spraw formalnych, a w tym również na decyzję o wyborze zespołu od sfilmowania Twojego ślubu. Dobrzy filmowcy, mają zajęte terminy na kilka lat do przodu, dlatego warto myśleć o podpisywaniu umów zdecydowanie wcześniej niż kilka miesięcy przed weselem.

W tym samym okresie dobrze jest pomyśleć o zaplanowaniu budżetu oraz jego górnej i dolnej granicy. Budżet na ekipę filmową zazwyczaj nie powinien wynosić mniej niż 2-15% od całości wydatków poniesionych na zorganizowanie ślubu i przyjęcia weselnego. Warto pamiętać o tym, że wszystko, w co inwestujecie w dniu ślubu zostanie zapamiętane tak, jak zostanie nagrane. Wspomnienia ulotne szybko będą się zniekształcać i przemijać, a dobrze wykonany film, zawsze będzie świetną pamiątką.


Uzupełnienie o opcje dodatkowe?

Kończąc już wątek ślubny, warto wspomnieć o często wybieranych przez narzeczonych opcjach dodatkowych, które ma w swojej ofercie zdecydowana większość firm zajmujących się wideofilmowaniem. Wszystkie dotyczą wyświetlenia gotowych filmów jeszcze w dniu ślubu, podczas przyjęcia weselnego. Jednym z takich filmików, może być ten nagrany specjalnie na podziękowania dla rodziców.  Może to być również skrót typu highlights z dnia ślubu, zmontowany tego samego dnia dzięki usłudze Same Day Edit (szybki montaż) oraz wyświetlenie go jeszcze podczas przyjęcia albo inne filmy narzeczeńskie, które pokazują często zabawną i wzruszającą historię narzeczonych.

Tego rodzaju filmowe usługi dodatkowe mogą być bardzo fajną atrakcją dla gości, urozmaicając wesele.

Artykuł stworzony we współpracy z firmą weddingstudios.com

Polecane
Oprawa SpiralnaOprawa Spiralna
59,80 PLN84,99 PLN
Oprawa KsiążkowaOprawa Książkowa
64,80 PLN86,90 PLN
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1065 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-10
Świetny produkt
2024-03-06
Bardzo szybka przesyłka, jestem bardzo zadowolona!
pixel