Ślub konkordatowy czy cywilny?

2018-09-06
Ślub konkordatowy czy cywilny?

Coraz więcej par decyduje się na ślub konkordatowy, który pozwala dopełnić wszelkich formalności podczas kościelnych zaślubin. Wyjaśniamy, czym dokładnie tego rodzaju ceremonia różni się od ślubu cywilnego i dopełnienia których formalności wymaga.

Ślub konkordatowy

Możliwość wzięcia ślubu konkordatowego istnieje w naszym kraju od 1998 roku, kiedy Polska podpisała ze Stolicą Apostolską (Watykanem), tzw. Ustawę Konkordatową, na mocy której małżonkowie mogą wziąć jeden ślub w kościele, wywołujący skutki zarówno kanoniczne, jak i cywilne. W praktyce oznacza to, że w jednym czasie dokonują się dwa odrębne zdarzenia prawne. Zostaje zawarte małżeństwo kanoniczne, ważne w porządku kościelnym, a jednocześnie zaakceptowane przez państwo oraz małżeństwo cywilne, ważne w porządku państwowym, ale zaakceptowane przez Kościół. Co ciekawe, Katolicy mogą zawierać małżeństwa konkordatowe również z osobami nieochrzczonymi czy innych wyznań.

Ślub konkordatowy czy cywilny?

W przypadku ślubu konkordatowego niezbędna będzie realizacja kolejnych kroków:

  • rezerwacja daty ślubu w wybranym kościele,
  • spisanie protokołu przedślubnego w parafii zamieszkania jednego z narzeczonych (najpóźniej na miesiąc przed ślubem),
  • pobranie świadectwa chrztu i bierzmowania z rodzinnej parafii (najwcześniej na 6 miesięcy przed ślubem),
  • podpisanie protokołu w Urzędzie Stanu Cywilnego (między innymi w kwestii nazwiska żony oraz dzieci) oraz pobranie skróconego aktu urodzenia i oświadczenia o braku przeciwwskazań do małżeństwa (najwcześniej na 3 miesiące przed ślubem),
  • odbycie nauk przedmałżeńskich i uzyskanie stosownego zaświadczenia,
  • dostarczenie księdzu, udzielającemu ślubu, zaświadczenia o przedślubnych spowiedziach obojga narzeczonych.

Ślub konkordatowy odbywa się w czasie mszy świętej lub podczas skróconej uroczystości ślubnej. Zwykle Państwo Młodzi wraz ze świadkami muszą pojawić się wcześniej w zakrystii z dowodami osobistymi i podpisać zgodę na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego. Ksiądz potwierdza swoim podpisem ten dokument dopiero po ceremonii. Dokumenty mogą być też sygnowane przez Państwa Młodych w trakcie zaślubin, na przykład na ołtarzu czy specjalnie przygotowanym stoliku. W ciągu pięciu dni proboszcz ma obowiązek przesłać dokumenty do swojego Urzędu Stanu Cywilnego. Akt małżeństwa można odebrać po dwóch tygodniach.

Ślub konkordatowy czy cywilny?

Ślub cywilny

Aby wziąć ślub cywilny, należy zgłosić taką wolę w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na co najmniej miesiąc przed planowanym ślubem, narzeczeni mają obowiązek osobiście zgłosić się do urzędu. W Urzędzie Stanu Cywilnego należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 84 zł, okazać dowody tożsamości oraz złożyć odpis skrócony aktu urodzenia i pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Słowa przysięgi małżeńskiej na ślubie cywilnym różnią się od słów przysięgi kościelnej. Ślub cywilny trwa około 20 minut, a przebieg ceremonii jest ściśle ustalony. Najpierw następuje przemowa urzędnika, następnie przysięga małżonków i włożenie na palce obrączek, podpisanie aktu małżeństwa i pocałunek, wieńczący całą ceremonię. Od 2015 roku ślub cywilny można wziąć poza urzędem, jeśli organ wyrazi na to zgodę, organizator zaślub spełni wszystkie wymogi (można je sprawdzić w swoim Urzędzie Stanu Cywilnego) oraz jeśli zostanie wniesiona opłata wysokości 1000 zł.

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1077 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-13
Przesyłka dobrze zapakowana, dotarła w idealnym stanie, szybko i bez problemowo.
2024-03-10
Świetny produkt
pixel